Kto stojí za financovaním analytikov. Držia mimovládky pod krkom Američania a ESET?

Autor: Anna Podzámska | 22.11.2015 o 13:00 | Karma článku: 6,51 | Prečítané:  1939x

Bojovníci proti bezpráviu a korupcii tiež musia z niečoho žiť. Financovať chod mimovládnej organizácie iste nie je lacný špás. Na platy, výskum a kávu im prispievajú najmä firmy z IT, poisťovne ale aj ambasády.

Ktoré z nich sa angažujú najvýraznejšie? Bez pomoci mimovládnych organizácií by sa verejnosť nedozvedela o rôznych kšeftoch a špinavostiach. Nasmerujú strážnych psov demokracie tým správnym smerom. Dodajú potrebné podklady a poskytnú odbornú pomoc. Alebo skôr poštvú média na tých, ktorí nevyhovujú ich chlebodarcom? Možno niekedy aj to. Pozrela som sa kto najčastejšie prispieva na fungovanie tých najznámejších mimovládnych organizácií. Na ich web stránkach sú informácie o prispievateľoch veľmi neúplne. Ako som si tak ťukala do počítača zistila som, že asi najčastejšie prispieva na boj proti bezpráviu Ambasáda USA. Toto môže byť voda na mlyn pre rôzne protiamerické živly. Ja proti tejto krajine nemám nič. Ak už iné nie, tak obľubujem Mc Donalds. Čo je za touto ich dobrosrdečnosťou a ochotou vybrať doláre z vrecka filozofovať nejdem. Aj keď, ako je známe táto krajina podporuje vo svete kade koho. Aj podivné organizácie podozrivé z terorizmu, či rôzne jej naklonené politické subjekty.

Ovplyvňuje ESET slovenskú politiku?

Bez nich by nemohol vzniknúť Denník N, naše počítače by ohrozovali vírusy a začínajúci podnikatelia by nemali vzor úspešného slovenského projektu. Ako sa však zdá, nielen to. Bez príspevkov spoločnosti ESET by žila v biede aj väčšina organizácií tretieho sektora. Povieme si fajn, šikovní ľudia dokážu nielen zarábať peniaze, ale aj prispievať na dobrú vec. O vstupe ľudí z ESET-u do politiky sa špekuluje už dlhšie. Podľa slov zakladateľa spoločnosti Miroslava Trnku ho často lanária, aby vstúpil do politických vôd. Finančné krytie má, takže by nebolo žiadne podozrenie z korupcie. Dobré meno si vytvoril svojou šikovnosťou. Ako sám priznal mnohí ho už teraz upodozrievajú, že v podstate v politike je. „ Niektorí oponujú, že už len vytvorením nadácie Zastavme korupciu, som do politiky vstúpil,“ uviedol Trnka ( Život, január 2015). Zatiaľ v politike priamo činný nie je, ale záujem o neho je veľký. Najviac zo strany tretieho sektora a ich priaznivcov. Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia z ESET-u vystupujú často ako kritici súčasnej vlády. To či oprávnene, alebo nie neriešim. Zaujíma len to, či ich možno považovať za nestranných? Rovnako tak aj mimovládne inštitúcie a rôznych analytikov, ktorých štedro podporujú. Či neplatí, že koho chlieb ješ, toho myšlienky hlásaj a presadzuj. Či takéto inštitúcie budeme brať nestranne je každom z nás. Dúfam, že nás dokážu presvedčiť o ich transparentnom financovaní. Pre dobro celej spoločnosti.

Podporovatelia mimovládnych organizácií

INEKO – Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy

Dôvera – ZP
UNION
ESET
Ambasáda USA
Západoslovenská energetika


Transparency International Slovensko

Bayer
Slovnaft
Hewlett Packard

Via Iuris

Ambasáda USA
ESET
Nadácia Slovenskej sporiteľne

Aliancia Fair play

ESET
Ambasáda USA
Newton Media


Inštitút pre verejné otázky

Ambasáda USA, Veľkej Británie a iných krajín
Siemens
Philip Morris Slovakia

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kto bude na Vianoce dokladať tovar? Firmy nevedia nájsť brigádnikov

Vo väčších mestách ponúkajú brigádnikom aj štyri eurá za hodinu, ale nikto nemá záujem.

SVET

Deň, ktorý navždy zostane dňom hanby USA

Od útoku na Pearl Harbor ubehlo 75 rokov.

PLUS

Anton Zajac: Šancou pre Slovensko je nová, slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu.


Už ste čítali?