Draxler likviduje vysoké školy! Ktorá ďalšia je na odstrel?

Autor: Anna Podzámska | 27.9.2015 o 11:47 | Karma článku: 5,38 | Prečítané:  1516x

Slovenské vysoké školy sa konečne dostávajú do formy. Kým sme doteraz pozerali na to, ako rástli a ako by naši českí kamaráti povedali - vzkvétali, teraz sú na tom dosť zle.

Ani nie tak čo sa týka kondície v podobe technického zázemia či vybavenia, ale skôr kondície absolventov. Dostať sa na vysokú školu bolo v poslednej dobe asi rovnako ťažké ako sa v obchode rozhodnúť či chcete rožky alebo chlieb. Nezáležalo na vašich výkonoch na strednej škole, známkach, danostiach, šikovnosti či talente, jediné čo rozhodovalo bolo to, či ste si boli schopní vypísať prihlášku a odoslať ju včas. Tak to aj s našimi absovetmi za pokladňami v Tescu vyzeralo. Konečne sa ale do ministerského kresla dostal človek, ktorý si povedal, že stačilo. Priznávam, že Draxler nie je práve dvakrát sympaťák a feši, ktorého si v telke prezeráte a rozmýšľate či je nejaká pani Draxlerová, ale pravdou je, že chlapec z akademických kruhov, ktoré sa najskôr javili ako nevýhoda, má jasnú predstavu ako by to v našich školách malo vyzerať a ide si za ňou. Treba povedať, že minimálne v rámci vysokého školstva vyzerá tá predstava byť rovnako zdravá ako nové raw menúčka na základkách.

Netvrdím, že známky predurčujú danosti a na vysoké školy by sa mali dostávať len tí, čo sa vedia nabifliť, majú rodičov na "tých správnych miestach" alebo spadajú do kategórie "učiteľkin miláčik" - to rozhodne nie, sama som nebola ani v jednej z nich, ale cestou nie je ani to, aby nám na každom rohu svietila nejaká vysoká škola a ročne končilo 2000 právnikov, politológov absolventov marketingu, o sociálnej práci nehovoriac. Slováci sú šikovný, nadaný národ, len sme sa ešte nenaučili selektovať - nemôžeme predsa naše vysoké školstvo viesť v duchu - keď má sused, chcem aj ja.

Deti moje (a rodičia tých detí) poviem vám tajomstvo - no nie všetci ste rovnako šikovní a mať vysokú školu nestačí, treba na sebe makať! Ale psst, kamarátom to radšej nehovorte, aby vám tie lukratívne fleky nevyfúkli a vám už potom naozaj zostanú len tie pokladne, prípadne iné lákavé ponuky nášho trhu práce, z ktorých nebudete mať slnko v duši, ale na tvári. Radšej si teda vyberte poriadnu strednú školu a životné smerovanie čím skôr.

Áno mať titul pred menom, nedajboh ešte aj za ním vyzerá parádne, ale mali by sme sa zamyslieť nad tým či naozaj potrebujeme titul ku všetkému. Zvyšovanie kvality vysokých škôl nebude ľahkou cestou, ale ak majú uspieť v európskom konkurenčnom prostredí, nemáme na výber - musíme robiť radikálne rezy a neobhliadať sa za uplakanými očami budúcich absolventov treťotriednych liahní titulov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kto bude na Vianoce dokladať tovar? Firmy nevedia nájsť brigádnikov

Vo väčších mestách ponúkajú brigádnikom aj štyri eurá za hodinu, ale nikto nemá záujem.

SVET

Deň, ktorý navždy zostane dňom hanby USA

Od útoku na Pearl Harbor ubehlo 75 rokov.

PLUS

Anton Zajac: Šancou pre Slovensko je nová, slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu.


Už ste čítali?